Fotbalový souhrn sezony 2021/2022

Skončila sezona 2021/2022 a je na čase tradičně bilancovat nad týmy TJ Slavoj Ledenice. Do soutěže bylo přihlášeno pět kategorií, nejmenší hrála pouze přátelské zápasy.

Muži – I. B třída, skupina D

Hned na úvod je důležité napsat, že krajská soutěž dospělých se bude v Ledenicích hrát i v sezoně 2022/2023. Muži totiž po velkém boji udrželi jako první nesestupující tým I. B třídu. Během 26 zápasů nasbírali 28 bodů. Ve své skupině skončili kvůli horšímu vzájemnému zápasu s Velenicemi na 13. místě. Skupina D byla letos extrémně vyrovnaná a kdyby Slavoj neztratil zbytečně body v některých dobře rozehraných zápasech, byl by bez problému v polovině tabulky. Například ve skupině A by s tímto počtem bodů skončil na 9. místě…

„Sezona se dá hodnotit ze dvou nebo tří pohledů. Absolutní prioritou bylo udržet v Ledenicích krajskou soutěž, protože v okrese jde kvalita celé soutěže výrazně dolů, a i samotní hráči nemají zájem tuto úroveň hrát. Takže z této části můžeme říct, že jsme uspěli, i když to bylo hodně těsné. Dost zápasů jsme zbytečně ztratili a tyhle body nám pak chyběly. Je to škoda, protože kádr měl sílu, aby hrál o několik příček výš. Další pohled je pracovitost a disciplína hráčů, se kterou nemohli být spokojení ani oni sami. Netýká se to všech, ale je potřeba, aby si sáhli do svědomí…,“ zhodnotil sezonu hlavní trenér Petr Volák.

„Hodnocení sezony je takové, že při nás stáli všichni svatí. I. B třídu jsme zachránili, ale bylo to opravdu těsné. Některé zápasy se nám povedly a některé nestály za nic. Konec sezony jsme museli dohrávat se vším, co mělo nohy a ruce. Musel nám pomoci v brance i Petr Salák a musím konstatovat, že si vedl velice zdatně. Máme za sebou sezonu, která nebyla vůbec jednoduchá a snad ta následující, ve které si budeme připomínat 90. výročí založení fotbalu v Ledenicích, skončí podle našich představ,“ dodal k hodnocení předseda fotbalového oddílu Zdeněk Vitoušek.

Starší žáci – OP Českobudějovicka

Nejprve základní část, potom nadstavba. Starší žáky čekal nový model okresního přeboru. Po základní části skončili mladí slavojáci na 5. místě a těsně jim unikl postup o celkové prvenství. V nadstavbě hráli dalších šest zápasů, ve kterých pouze jednou prohráli a uhráli parádní třetí místo ve skupině D. Jako jediný tým navíc dokázal obrat o body vítěze této skupiny a výborně hrající Borek (bezbrankovou remízou na hřišti soupeře). Nadstavbu zakončil Slavoj v plusovém skóre 10:9.

„Letošní sezonu hodnotím ze dvou úhlů. V nadstavbě jsme měli možnost hrát proti týmům, které neznáme. To bylo fajn a příjemné zpestření. Na druhou stranu ale organizační stránka nebyla zrovna ideální a např. jsme museli dlouho čekat na rozpis svazu a měli zbytečně dlouhé pauzy. Kluci poctivě odmakali celý rok. A to i zimní přípravu, kterou jsme měli z části na UMT v Třeboni. Nabranou kondici jsme na jaře zužitkovali v zápasech a v tomto trendu hodláme pokračovat. V nadstavbě jsme skončili třetí, což koresponduje se sílou mužstva. Fotbalově jsme byli vyrovnanými soupeři skoro všem týmům. Někdy jsme měli i štěstí, někdy ale naopak. To k tomu patří. Těší nás, že kluky fotbal baví, trénují v nejvyšších možných počtech a za ta léta mají opravdovou partu. To nás trenéry samozřejmě těší a drží při fotbalovém životě. Sezonu již tradičně zakončíme na šestidenním soustředění, kam jedeme 30. června. Na novou sezonu se začneme chystat ve druhé polovině srpna. Přeji všem klukům, rodičům a fanouškům, kterých chodilo hodně a patří jim poděkování, pohodové léto a v nové sezoně se budeme opět těšit na jejich podporu. Budeme ji potřebovat. S týmem přecházíme do dorostu, který se bude v Ledenicích hrát opět po dlouhých letech,“ řekl hlavní trenér Petr Salák.

Mladší žáci – OP Českobudějovicka

I mladší žáci hráli ve formátu základní část a nadstavba. Do nadstavbové skupiny F postoupil Slavoj z páté pozice s bilancí sedm výher a devět proher. V nadstavbě pak Slavoj uhrál další dvě výhry a třikrát prohrál se skóre 18:18. Nadstavbu zakončil na čtvrtém místě ze šesti týmů.

„V uplynulé sezoně mladší žáci obsadili v hlavní soutěži 5. místo se skóre 53:70 a v nadstavbě skončili čtvrtí. Nejlepšími střelci v sezoně byli Karel Musil (16 gólů), Jan Bicera (13), David Prokop (12) a Nicolas Čech se Sebastianem Mckeonem (7). Kromě zápasů hráči absolvovali 31 tréninkových jednotek a nebýt covidu, mohlo jich být i více. Někteří hráči trénovali ještě navíc i se staršími žáky. V tréninkovém procesu jsme se, zejména na jaře, zaměřili na týmový výkon založený na přihrávkách. Důraz byl kladen hlavně na to, aby hráči řešili herní situaci prvotně přihrávkou na volného spoluhráče a tím byl zapojen do hry neustále co největší počet hráčů. Tréninková snaha se již projevila i do zápasů, kdy máme už i delší úseky hry, kdy soupeře přehráváme. I když nakonec třeba zápas těsně prohrajeme, ukazuje se, že nastolená cesta je správná. Jako trenér hráče za uplynulou sezonu velice chválím. Je to ucelený tým a hráči začínají tvořit partu, ve které se dokáží i podpořit. Baví je to a i tím se všichni dokáží fotbalově zlepšovat,“ řekl hlavní trenér mladších žáků Martin Štěch.

Mladší žáci – OS Českobudějovicka

Mladší skvadra z mladších žáků hrála poprvé okresní soutěž, ve které se sžívala s úrovní i těžkými soupeři. V sezoně uhrál tým jedno vítězství a jednu remízu, ale mnoho zápasů bylo velmi vyrovnaných. Po konci skupinové fáze hrál Slavoj ještě nadstavbu s Borkem, kde ve dvojutkání prohrál 3:9 a 6:11. Velký posun mužstvo udělalo v herním projevu, který měl hodně zlepšující tendenci.

„Nejen moji kluci ve věku 9 až 11 let, ale i já jako začínající trenér, jsme po celou sezonu sbírali fotbalové zkušenosti v rámci okresní soutěže České Budějovice. Podzimní část sezony jsme začali celkem vlažně a dlouho nám trvalo, než si kluci zvykli na svižnější hru. Čím více zápasů a tréninků jsme absolvovali, tím více zkušeností jsme získávali. Šli jsme zápas od zápasu a musím říct, že kluci makali na 100 %. Velkou nevýhodu jsme měli v tom, že tato soutěž se hraje stylem 5+1 a nás ze začátku soutěže bylo pouze šest. Doplňovali nás tedy kluci z mladší kategorie. Moc jim, ale i starším klukům, kteří nám občas také pomohli, velmi děkuji. Zimní přípravu jsme absolvovali pouze v tělocvičně. Jediný časový prostor, který nám byl vyhrazen, byl v neděli dopoledne. Na to, aby bylo u kluků vidět nějaké zlepšení, je trénink jednou týdně málo. I tak jsme během zimy na sobě makali a během jarní části jsem na týmu viděl, že se zlepšila fyzička a chuť do hry. Začali jsme dávat více gólů a kluky to čím dál víc bavilo. Někteří trenéři za mnou po zápase chodili a ptali se, co jsem s týmem udělal, že oproti podzimní části se o dost zlepšil. Přestože se prohrávalo, bylo vidět zapálení, bojovnost i chuť. V tomto věku nejde o samotné výsledky, ale spíše o radost z pohybu a trávení volného času na hřišti. Hrozně moc děkuji všem rodičům, prarodičům, kamarádům a i všem ostatním, kteří mi tuto sezónu pomáhali,“ uvedl hlavní trenér Stanislav Brůha.

Mladší přípravka – OP Českobudějovicka

Nejmenší hráči a hráčky v soutěži odehráli v sezoně 22 zápasů s týmy z okolí Českých Budějovic. Mimo jiné ale i s výběrovými mužstvy JFA Č. Budějovice nebo SKP Č. Budějovice. Mladší přípravka hraje bez tabulkového umístění a výsledky zápasů nejsou důležité.

„Jak se mladší přípravce nedařilo v soutěži, tak se jí dařilo v přátelských utkáních, kde kluci třikrát vybojovali výhru. Zápas od zápasu každý hráč zlepšuje své výkony a rozmýšlí nad taktikou. Budeme věřit, že příští hrací sezona bude úspěšnější,“ uvedl hlavní trenér Miroslav Strouha.

Slavojácká fotbalová školička – bez soutěže

Nová kategorie ve Slavoji, která měla letos premiéru, poctivě trénovala celý fotbalový rok. V týmu se protočilo 21 kluků a holek do šesti či sedmi let, které se učili absolutní fotbalové základy i obecnou pohybovou průpravu. Na jaře pak došlo ke třem setkáním v přátelském duchu s FK Borovany, aby si všichni vyzkoušeli hrát zápas proti jinému soupeři.

„První půlrok se kluci a holky vyloženě učili fotbalovým základům, na jaře kromě toho jsme často dělali i dovednostní cvičení a soutěžní pohybové hry. Převážná část týmu byla ročníku 2016, kterou doplnilo několik kluků 2015 a jeden z ročníku 2017. Je paráda, když trénují děti v jednom ročníku. Když se školička povede udržet a naplnit i v dalších letech, bude tady velký základ pro budoucnost Slavoje. Letos každopádně školička splnila svůj účel a na první fotbalové krůčky je pro takto malé děti ideální. Povedlo se nám na jaře sehrát ve třech setkáních celkem 24 minizápasů s FK Borovany. Dvakrát se hrálo u nás, což jsme si mohli dovolit uspořádat díky novým minibrankám od městyse Ledenice, za což vedení patří veliké poděkování. Část týmu v létě přejde do vyšší kategorie a bude doplňovat starší spoluhráče v soutěži. Bude to pro ně těžké, ale mají předpoklad k tomu, aby to zvládli. Poděkovat chci také rodičům za spolupráci a pomáhání. Bez nich by to nikdy nešlo. Stejně tak kolegovi Tomášovi Kuttovi za pomoc nejen při trénování a zápasech, ale při organizaci a přípravách. Pro nás všechny bylo náročné hlavně zimní období, kdy jsme se museli ve velkém počtu mlátit v sokolovně. Je škoda, že v Ledenicích dlouhodobě chybí rozumné hřiště s UMT a s osvětlením…,“ řekl k této kategorii hlavní trenér SFŠ Michal Heřman.

Pro TJ Slavoj Ledenice vytvořil Imrich Hrabovský © 2022