O SLAVOJIHISTORIE SLAVOJE

Tělovýchovná jednota Slavoj Ledenice má bohatou a zajímavou historii. Ve svém uskupení sdružuje sportovce jak z řad fotbalu, tak i volejbalu, tenisu nebo například rekreační sportování.

Aktuálně (naposledy upraveno 20. listopadu 2023):

V červnu na závěr sezony 2022/2023 oslavil fotbalový oddíl pod TJ Slavoj Ledenice 90 let existence. A jako jeden z dárků „si nadělil“ pro sezonu 2023/2024 obsazení všech věkových kategorií.

Je to poprvé, kdy v dlouhé historii fotbalového oddílu dochází k takto významnému milníku. Fotbal v Ledenicích byl založen v roce 1933. Tehdy v srpnu, konkrétně 20.8.1933, bylo ve Vápencích (v současnosti pomyslně mezi rybníkem Horní Jáma a těžebním územím LB MINERALS, s.r.o.) poprvé otevřeno oficiální fotbalové hřiště.

První název klubu podle dochovaných záznamů byl SK Ledenice. V soutěži dospělých klub pod tímto názvem fungoval kromě válečných let (1942–1945) a několika přerušení činnosti pro malý počet hráčů (1956, 1961–1967) dalších 20 let. Na současný název TJ Slavoj Ledenice byl oddíl přejmenován 3. ledna 1953. Celková historie ale sahá mnohem dál. Tělovýchovná jednota, pod kterou klub spadá, byla založena už v roce 1897.

A jaký že je vlastně ten historický milník? V sezoně 2023/2024 má TJ Slavoj Ledenice poprvé obsazeny všechny dostupné kategorie – staré pány (nesoutěžně), muže, dorost, starší žáky, mladší žáky, starší přípravku, mladší přípravku a předpřípravku (nesoutěžně).

Muži hrají jako jediní v krajské soutěži (I. B třída), dorostenci fungují po dlouhých letech druhým rokem v okresním přeboru, ve kterém ve svých kategoriích hrají i ostatní mládežnické týmy. Předpřípravka, která funguje pod názvem Slavojácká fotbalová školička, zastřešuje děti ve věku čtyři až sedm let.

Další info k fotbalové historii můžete číst níže…

O fotbale

Fotbalový klub TJ Slavoj Ledenice byl založen roku 1933 a po většinu své existence pobýval v okresních soutěžích na Českobudějovicku. Původní fotbalové hřiště bylo otevřeno 20. srpna 1933 ve Vápencích blízko Ledenic (od roku 1982 našel Slavoj své útočiště ve sportovním areálu v Sokolské ulici).

První název klubu byl SK Ledenice. Klub během války nefungoval v letech 1942 až 1945. Současný název TJ Slavoj Ledenice byl zaveden 3. ledna 1953.

V roce 1953 Ledenice navíc vyhrály okresní přebor a poprvé postoupily do krajské soutěže. Byla to jednoroční epizodní etapa (sezona 1954/1955). O rok později (1956) klub znovu přerušil činnost. Tentokrát to bylo kvůli malému počtu hráčů.

Další titul v okresním přeboru klub uhrál v sezoně 1959/1960. Záhy ale přišel další rozpad mužstva kvůli malému počtu hráčů na dlouhých šest let (1961 až 1967).

Po obnovení klub postoupil přes III. třídu a okresní přebor do I. B třídy v roce 1978 (opět jednoleté působení). Další historický postup přišel v roce 2008. Největší úspěch oslavil klub v roce 2015, kdy postoupil do I. A třídy. V ní ale skončil předposlední a vrátil se pro sezonu 2016/2017 do I. B třídy, ve které hraje dodnes.

Od podzimu 2010 do jara 2018 měl klub také B-tým hrající III. a IV. třídu. Klub dále čítá i mládežnické týmy.

Kromě hlavního hřiště využívá Slavoj příležitostně i tréninkovou plochu, která byla postavena v roce 2008 a byla vybudována jako součást softbalového areálu.

Ve druhé polovině roku 2019 prošel sportovní areál modernizací. Starý škvárový běžecký ovál nahradil tartanový povrch a trávník se dočkal automatického zavlažování. V plánu je dostavba také menšího osvětlení na konstrukci za brankami.

Historicky první hřiště bylo umístěno v těchto místech: