ROZHOVOR: Ledenická „Maki“ po přestupu hrála proti AC Sparta Praha a dala i gól v lize

Před sezonou opustila po sedmi letech TJ Slavoj Ledenice a vydala se na novou adresu – SK Dynamo České Budějovice. Čtrnáctiletá Markéta Papoušková bojuje v první lize starších žákyň a už má za sebou i šest zápasů na nové adrese. „Ze začátku to bylo náročnější, ale už jsem si zvykla.“

Ženský fotbal už je v současnosti běžná věc. Kde se ale tehdy u tebe vzala myšlenka, že ho začneš hrát?
Fotbal začal hrát jako první můj brácha Matěj. Když jsem se jednou byla podívat na jeho zápas, tak se mi fotbal začal líbit. A tak jsem si řekla, že to zkusím. A hraju ho už od svých sedmi let až do současnosti.

Za Slavoj jsi odehrála podle oficiálních statistik 104 zápasů. Od mladší přípravky až po starší žáky. Máš nějaký zápas, který ti za ty roky nejvíce utkvěl v paměti?
Nemám žádný konkrétní zápas, na který si pomatuji. Ale nejlepší zápasy byly ty, které jsme vyhráli. Pozitivně beru ale i zápasy, které jsme prohráli, protože jsem se mohla ponaučit z těch chyb, které jsem udělala.

Trénovala jsi před přestupem do Dynama i s ledenickým dorostem. Bylo to více náročné, než co si do té doby znala?
Napřed jsem se do dorostu bála jít, ale nakonec jsem tam šla a bylo to moje asi nejlepší rozhodnutí. Trénování s dorostem mi hodně dalo, naučila jsem se věci, které jsme se ve starších žácích nenaučili a začala jsem víc přemýšlet o hře. Ze začátku to náročnější bylo, protože je tam dost šikovných kluků a celkově způsob hry byl rychlejší. Chtěla jsem hrát i zápasy, ale bohužel mi to na svazu nepovolili.

Zhodnoť celkově tvoje roky ve Slavoji.
Za těch sedm let, co jsem hrála za Slavoj, jsem získala plno zkušeností. Od mladší přípravky máme stejný tým, takže jsme na sebe byli zvyklí a věděli jsme, jak kdo hraje a kde má kdo mezery. Bylo to krásných sedm let, za které jsem ráda.

Slavoj jsi opustila v létě po soustředění s dorostem. Byl to povedený závěr tvé slavojácké éry?
Jsem ráda, že jsem na soustředění mohla dorazit. Trenéři si pro nás připravili spoustu zajímavých aktivit, jako je beachfotbal nebo fotbalgolf. A nejen to, bylo toho opravdu hodně. Mám z toho týdne odtud spoustu zážitků a věřím, že si to všichni užili. Je pravda, že to byl můj poslední týden jako člen Slavoje.

Zdroj: skcb.cz
Zdroj: skcb.cz

Teď jsi ale v Dynamu. Kdy ta možnost vznikla?
Byla jsem na okresním výběru holek, kam se jel podívat trenér z Dynama. A po týdnu přišla taťkovi nabídka od trenéra „Bóži“, jestli nechci přijít na otevřený trénink s holkami z Dynama. Mohly tam přijít všechny holky, které hrají fotbal. A po tréninku mi trenéři nabídli, jestli k nim nechci přestoupit. To jsem nemohla odmítnout.

Byl v trénincích velký rozdíl?
Tréninky v Dynamu byly ze začátku náročnější, ale už jsem si zvykla. Všechny holky tam byly zvyklé přihrávat hned, a když to jde, tak nikam míč neodkopávat. Tréninky máme třikrát týdně, takže to je složitější zvládat časově, ale dá se to. Nějaký věci pro mě byly nové, ale plno věcí jsem se naučila ve Slavoji.

A jaká byla adaptace v novém týmu?
Ze začátku jsem tam nikoho neznala, ale přišlo spoustu nových holek, takže i díky tomu jsem postupně zapadla. Už se normálně bavíme i s ostatními, které tam jsou delší dobu.

Hraješ první ligu starších žákyň. Po šesti zápasech máte bilanci tří výher i proher. Bylo na víc nebo panuje spokojenost?
Za tři výhry jsme samozřejmě rádi. Ve dvou zápasech nám to ale herně až tolik nešlo, nedokázaly jsme si přihrát. Ale ten druhý poločas jsme se vždycky s holkami vzpamatovaly a už to začalo vypadat jako fotbal. V dalším zápasu, co jsme prohrály, jsme odvedly skvělý výkon. Akorát jsme nedokázaly dát góly.

Máte za sebou zápasy i s největšími týmy v Česku. Jaké to je hrát proti AC Sparta Praha?
Byl to skvělý zápas. Měly jsme s holkami dost přihrávek a dost pěkných akcí. Akorát Sparta dokázala proměňovat šance a my ne. Od první minuty jsme vedly 1:0, pak jsme ve 20. minutě trošku polevily a soupeřky toho využily. Po gólu jsme hrály dál a věřily, že to dokážeme otočit, ale gól jsme naopak dostaly a přestaly hrát fotbal. Nedokázaly jsme si přihrát a začaly jsme míč nakopávat.

A Slavia?
Proti Slavii jsme s holkami šly do zápasu s očekáváním, že to bude těžký, ale že máme šanci na výhru. První poločas jsme se držely na jejich půlce, ale gól jsme nedokázaly dát. Poločas skončil bez branek, druhá půle byla o něco horší. Slavia nasadila velké tempo a my jsme se ve hře ztrácely. Dostaly jsme gól, pak se ale zase chytly a začaly hrát tak, jak jsme zvyklé. Ale bohužel to nestačilo. S výkonem jsme celkově byly spokojené.

Už jsi dala i první gól za Dynamo. Bylo to proti Pardubicím ve 4. kole, jak jsi ho vstřelila?
Svůj první gól jsem dala po rohu. Centr šel na zadní tyč, kde stála spoluhráčka. Byla ale obsazená a tak míč nahrála dozadu na mě a já jsem to kopla po zemi k tyčce. Za ten gól jsem hrozně ráda.

Na jaké pozici v Dynamu hraješ?
Do Dynama jsem šla s tím, že budu hrát stoperku. Ale postupem času jsem začala hrát zálohu, kde mě to baví víc. Pořád tam mám mezery a vím, že se musím zlepšovat.

 

Pro TJ Slavoj Ledenice vytvořil Imrich Hrabovský © 2022