Trenér gólmanských tréninků Salák: Po hráčích chci, aby jen nestáli v brance, ale aktivně se zapojovali do hry

30. 10. 2023by Michal Heřman

Dlouhé roky trénoval ve Slavoji mládež. Od nejmenších dětí až po dorost, do kterého si vypiplal jednu celou generaci. Po uplynulé sezoně u týmu skončil a letos se věnuje gólmanským tréninkům pro všechny kategorie. K tomu navíc v případě volného času pomáhá i u mladší přípravky.

Po konci u dorostu jsi se rozhodl dělat ve Slavoji gólmanské tréninky. Co tě k tomu vedlo?
Těch věcí bylo vícero. Ležet doma bych asi úplně nevydržel. A chtěl jsem ještě něco málo dělat pro klub. Místní kluky a jednu holku, co mi na tréninky chodí, jsem chtěl více vtáhnout do gólmanského světa. Přijde mi hrozně líto, když vidím, jak borci jen stojí v brance a buď je něco trefí nebo ne.

Zhodnoť podzimní tréninky. Jaká byla účast?
Ono těch tréninků zatím moc nebylo, protože jsme začali až během září. Ale chodí pravidelně pět kluků a jedna holčina. Jsou to různé věkové kategorie. A musím je pochválit, protože zatím opravdu poctivě chodí. To mě těší a věřím, že jim to i vydrží.

Co hráče vlastně učíš a co po nich chceš, aby si z tréninků odnesli?
V podstatě právě to, aby jenom nestáli v bráně, ale aby se aktivně zapojovali do hry. Byli součástí týmu, hry a pomáhali spoluhráčům třeba i přečíslit soupeře. A samozřejmě je učím i úplné základy chytání, protože bez toho to také nejde.

Kdybys měl „porovnat“ myšlenku tréninků a koncepci, s jakým světovým gólmanem bys to porovnal?
Samozřejmě, že úplným průkopníkem je pro mě Manuel Neuer. Ale líbí se mi hra spousty moderních gólmanů. Třeba Allison z Liverpoolu nebo z české ligy Peter Vindahl ze Sparty. Byť to s sebou přináší někdy i úsměvné minely. Ale to k tomu patří.

Co plánuješ dále s gólmanskými tréninky do budoucna?
Určitě budeme pokračovat i během zimní přestávky. Máme umělku, která by nám měla kapacitně stačit. Takže nebudeme zahálet.

Je možné, aby k tobě chodily i děti, které běžně nechytají?
V současné době je nás šest. A myslím si, že je to tak akorát. Jelikož jsem na trénink sám a jedná se o specifický trénink, který je plný různých cviků. Musím pak klukům a holčině ukazovat a potom dbát na správné provádění. A udržet tuhle bandu v soustředění a plné koncentraci je tak akorát… (úsměv)

Chodíš se pak na „své svěřence“ dívat i na zápasy?
Tady mám ještě resty. Bez mučení se přiznám, že jsem na podzim žádný zápas v těchto kategoriích nestihnul. Jezdím nebo chodím jen s mladší přípravkou. Ale určitě se chystám, abych viděl, jestli tréninky mají smysl.

Jistě ale sleduješ po svém konci dorost. Co říkáš na letošní výsledky a výkony?
Kluky z dorostu sleduji. Zaprvé chci říct, že jsem hrozně rád, že se našel někdo, kdo dorost trénuje. Za to novým trenérům děkuji. A přeju jim pevné nervy. Výsledky a ani výkony hodnotit nechci. Já jsem se snažil, aby výsledky, tedy až na derby s Borovany, byly až to poslední, co by mělo kluky zajímat. Takže tohle mi nepřísluší. Ale jsem rád, že většinové jádro zůstalo. Přišli šikovní borci ze starších žáků, takže potenciál je u týmu rozhodně je.

Kromě gólmanských tréninků se dle svého času věnuješ i dětem v mladší přípravce. Byl to pro tebe velký skok z dorostu? Co bys dětem v této kategorii osobně chtěl předávat?
Částečný přesun k nejmenší soutěžní kategorii byl absolutní nezvyk. Je to už sakra dávno, co jsem tyhle špunty trénoval (úsměv). Vůbec se u této kategorie nepovažuji za nějakého trenéra. Na to jsou tam jiní borci. Stejně jako u své skupiny gólmanů bych chtěl i tady klukům dát nějakou radu, jak se postavit k chytání a celkové hře. Ono tady ani tak nejde o chytání, ale opravdu o to, aby se ten, kdo má zrovna rukavice, nebál hrát, nebál se udělat kličku, nebál se něco zkazit. Protože chybami se člověk učí. A v tomto věku se ten pomyslný proutek ohýbá ještě celkem dobře (úsměv). Takže jsem tam takovým pomocníkem a při zápasech hecířem za brankou.

Jde opravdu jen o částečný přesun? Neláká tě vzít zase naplno nějaký tým?
Zatím neláká. Jak se říká, nikdy neříkej nikdy, ale v současné době o trvalém přesunu k malým dětem neuvažuji.

Pozn.: foto je z tréninku mladší přípravky, kde se Petr Salák také věnuje gólmanům

Pro TJ Slavoj Ledenice vytvořil Imrich Hrabovský © 2022