Trenéři Slavoje hodnotí podzimní část

22. 11. 2022by Michal Heřman

Fotbalisté TJ Slavoj Ledenice mají za sebou podzimní část sezony 2022/2023. Jaká byla? Dané kategorie hodnotí jednotlivě jejich trenéři…

Slavojácká fotbalová školička, předseda fotbalového oddílu – Zdeněk Vitoušek

Fotbalová školička zahájila sezonu v pondělí 5. září a scházeli jsme se každé pondělí na hřišti, kde jsme využili jak travnatou, tak plochu s UMT. Účast byla vždy hojná a doufejme, že nám vyrostou noví hráči pro další kategorie. Poslední letošní trénink jsme měli v pondělí 14. listopadu a poté jsme si udělali malou dokopnou. Zhruba v polovině ledna začneme trénovat v tělocvičně.

Ohledně A-týmu máme radost, že po třech hubených letech se opět kouká na tabulku daleko příjemněji. Přesun do A skupiny měl pozitivní vliv na přístup hráčů. Posily, které už byly představeny, se do kádru zapracovaly a výsledky se dostavily. Podzimní čtvrté místo s počtem 22 bodů je dobrým základem pro jarní odvety. Bodů mohlo být ještě více, ale nešťastné prohry v Sedleci a doma s Mladým znamenají, že jsme zůstali těsně za třetím místem.

Vedení, trenérům a klukům chci poděkovat za účast na trénincích a v zápasech, i když někdy to bylo na hraně. Nyní si všichni odpočineme a v lednu zahájíme zimní přípravu.

Závěrem bych rád poděkoval starostovi městyse p. Benedovi, správci hřiště p. Havelkovi a samozřejmě všem sponzorům, bez kterých bychom nebyli v tabulce tam, kde jsme. Velký dík patří i všem fanouškům, kteří nás podporovali jak doma, tak i na hřištích soupeřů.

Všem příznivcům ledenického fotbalu přeji za celé jeho vedení příjemné prožití vánočních svátků a hodně zdraví do nového roku 2023, kdy se na vaši podporu budeme těšit.

OP ml. přípravka – Michal Heřman

Celý podzim byl pro kategorii mladší přípravky velký test. Když jsme ještě během uplynulé sezony řešili, s kým a zda vůbec půjdeme letos do soutěže, vypadalo to na hráče a hráčky, jejichž věkový průměr je 6,58 (roku). Nakonec se k nám přidali i někteří kluci z ročníků 2014 a 2015, takže aktuální průměr je 7,2. V soutěži jsme (kromě několika povedených přáteláků s FK Borovany) na vítězství nedosáhli. Byl to ale očekávaný stav. Hlavní důvod je ten, že oproti soupeřům, kteří převážně hrají s hráči narozenými v roce 2014 (tudíž s hráči ve věku 8,0 – 8,99) či dokonce s hráčkami 2013 (9,0 – 9,99), nám chybí výška, tělesná zdatnost a znát jsou pochopitelně i tréninkové zkušenosti. Není to žádná výmluva, všichni vč. trenérů musíme přidat a dál makat.

Nicméně v soutěži bojujeme a snažíme se získávat co nejvíc zkušeností do budoucna. Když nadčasově odbočím, tak převážná část našich dětí je ročníku 2016, který bude v soutěži dorazový v sezoně 2024/2025. K této sezoně jako k dlouhodobému cíli míříme.

Sezonu jsme začali tradiční letní přípravou, která ale vlastně nebyla. Bohužel nám ji hodně narušilo počasí a nemožnost trénování na podmáčeném hřišti. Do soutěže jsme šli po jednom(!) tréninku. V počtu dětí, které máme (a je to parádní počet), se jinam, než na přírodní trávu bohužel prakticky nedá vejít. Během podzimu se v kategorii mladší přípravky protočilo 29 dětí. Aktuálně jich pravidelně chodí 23. A pokud je hřiště použitelné jen ze čtvrtiny, tak kvalita tréninku jde téměř k nule. Hodně jsme s tím po celý podzim zápasili. S kolegy Tomášem Kuttou a Petrem Slukou, kterým veřejně děkuji za pomoc, se snažíme tréninky dělat co nejefektivnější, ale více než v 65 % tréninkových jednotek jsme z původního plánu museli improvizovat. Děkuji i Petru Salákovi a Mírovi Strouhovi, kteří ve svém volném čase také pomáhají. A dále bych rád poděkoval Karlu Havelkovi za správu hřiště, vedení městyse za podporu a samozřejmě chci poděkovat i rodičům za spolupráci.

V týmu máme plno šikovných dětí a je radost s nimi pracovat. Bohužel ale doplácí na vysoký počet hráčů, takže si ne všichni zahrají tolik, kolik by si zasloužili. Hraje se systémem 4+1, takže je těžké efektivně točit přes 20 dětí. Nyní nás od poloviny prosince čeká přestávka a poté zimní příprava.

Podzim jsme zakončili symbolickou dokopnou, na které si kluci a holky zahráli proti rodičům a odnesli si i drobné dárky. Součástí bylo i vyhlášení nejlepšího hráče první poloviny sezony, kterým se stal Matyáš Šimek.

Na závěr chci rodičům, dětem, fanouškům, kolegům a všem do Ledenic a okolních obcí popřát krásné a klidné Vánoce a úspěšný rok 2023 plný radosti a pohody.

OS ml. žáci sk. A – Stanislav Brůha

Začátek fotbalové sezóny jsme začali ve větším počtu hráčů, než jsme zakončili ten předcházející. Ze sedmičlenného týmu se v polovině letošní sezony stal šestnáctičlenný tým. Mě, jako trenéra, to nesmírně těší. Vyšší počet hráčů přináší nejen pozitiva, například náhrada hráčů při nemoci, ale i negativa, například zhoršení kvality tréninku nebo nižší zápasové vytížení. Šestnáct dětí na trenéra s asistentem je prostě moc. I přes to jsme se s podzimní částí této sezóny poprali statečně. Bohužel jsme nezískali jediný bod, ale poslední zápasy byly velmi vyrovnané. Začali jsme dávat více gólů a na dětech bylo hned vidět větší zapálení do hry.

Zimní přípravu začneme hned koncem listopadu. Jednou týdně budeme chodit do tělocvičny a dvakrát týdně na venkovní hřiště (UMT Ledenice). Od ledna budeme jednou týdně využívat UMT v Borovanech. Začátek druhé poloviny soutěže je plánovaný na konec března. Máme celkem čtyři měsíce na to, abychom se kvalitně připravili.

Na závěr bych chtěl říct, že na svých trénincích se snažím o to, abych u dětí rozvíjel radost, lásku, a především vztah nejen k fotbalu ale celkově ke sportu. To ale není pouze úkol trenéra ale hlavně rodičů. V tomto věku by se kluci měli učit fotbalu především formou her a o to se také snažím.

OP dorost – Petr Salák

Předně je potřebné říct, že dorost je v Ledenicích po hodně dlouhé době a těší se velkému zájmu diváků. Za to jim děkuji. Pokud mám trochu bilancovat, tak z čistě sportovní stránky jsem nadmíru spokojen. Do soutěže jsme šli jako otloukánci. A ve většině zápasů tomu také tak bylo (úsměv). Byla ale utkání, která jsme zvládli se ctí. Proti starším soupeřům jsme vybojovali dvě výhry a neztratili jsme se ani v okresním poháru.

Na týmu je vidět, že když chce, tak umí na sobě pracovat. Nejenom po fotbalové stránce, ale i po charakterové. A tomu jsem velmi rád. V zimní pauze se pokusíme neusnout na pomyslných vavřínech a budeme makat dál. Že fungujeme v rámci možností dobře, dokazuje i několik pochval od silnějších soupeřů a nominace dvou našich hráčů (Jan Panuš a Matouš Ochozka) do okresního výběru svazu pro meziokresní klání. Pokud počasí dovolí, rádi bychom trénovali i přes zimu většinou venku. Ať už v Ledenicích nebo na UMT v Borovanech.

Jedinou kaňkou na podzimní části je stav hrací plochy. Hřiště bylo a je místy v dezolátním stavu. Některá místa byla často i pod několika centimetry vody. Jde o zdraví dětí a všech, kdo hřiště využívají. Už v srpnu jsme kvůli častým dešťům a podmáčenému terénu museli zrušit několik tréninků. Není to zvykem a nelíbilo se nám to, ale museli jsme kvůli tomu jezdit na UMT do Třeboně. Dva zápasy během podzimu jsme navíc museli překládat jinam, protože u nás se prostě hrát nedalo. Za současné situace, kdy se počítá každá koruna a oddíl je tímto nucen platit nemalé částky za nájmy, to je pro něj dost nepříjemné. Bohužel nám asi nezbývá nic jiného než doufat v lepší počasí anebo nějaké komplexní řešení.

I. B třída muži – Petr Volák

Předně chci před samotným hodnocením pozdravit všechny hráče, fanoušky i funkcionáře. První polovinu sezony máme dobře rozehranou. Troufám si tvrdit, že podobné výsledky v Ledenicích dlouho nebyly. Je to z několika důvodů. V létě se nám povedlo několik přestupů, kdy dorazili jak hráči se zkušenostmi, tak i mladí s velkým potenciálem a chutí se dále rozvíjet. A nesmím opomenout ani pro mě velkou posilu do realizačního týmu.

Návaznost na výsledky byla znát i v tréninkové docházce, náladě a to všechno se celkově dále promítlo i na hřiště. V zimní přestávce se budeme snažit co nejlépe připravit na jarní odvety. Chceme i nadále dělat fanouškům i sobě radost. A jelikož se blíží Vánoce a rok 2023, chci všem popřát krásné a klidné svátky a hodně štěstí, zdraví a úspěchů v novém roce.

Pozn.: článek vyjde i v prosincovém čísle ledenického kecálku.

Pro TJ Slavoj Ledenice vytvořil Imrich Hrabovský © 2022