TJ Slavoj Ledenice – trenérské hodnocení sezony

Fotbalová sezona 2022/2023 je u konce, všechny hráče, hráčky, trenéry a funkcionáře nyní čeká krátká letní pauza, než se opět všichni sejdou před novou sezonou. Jaká byla ta uplynulá? Každou kategorii hodnotí hlavní trenér.

Muži – hlavní trenér: Petr Volák, asistent: Josef Mařík
Soutěž: I. B třída, skupina A

Od samého počátku sezony jsme mezi nás přivítali tři velké posily – Tomáše Maxu, Pavla Trnku a Martina Pytlíka. Všichni nováčci do týmu skvěle zapadli, jako by s námi hráli odjakživa. Navíc se z Tomáše stal záhy lídr týmu, přinesl s sebou velkou zkušenost, kvalitu a novou svěží tvář hry. Z mé strany mu musím poděkovat za skvělou spolupráci a komunikaci.

Sezona byla velmi úspěšná. Podařilo se nám odskočit ze sestupujících pozic na skvělé 4. místo. Navíc jsme v posledním kole v Roudném v přímém souboji usilovali i o třetí, které nevyšlo kvůli inkasované brance v poslední minutě zápasu.

Aspektů, které měly vliv na zlepšení, je více. Změna skupiny a tím pádem jiné týmy, ale k těm nejdůležitějším důvodům pro zlepšení bylo zkvalitnění kombinační hry. V příští sezoně bychom chtěli na tento úspěch navázat a třeba i poskočit ještě výš.

Samozřejmě, že se nám nevyhnuly problémy se zraněním, nebo nedostatkem hráčů do zápasů. Proto bych chtěl poděkovat všem hráčům, kteří nám i po ukončení své aktivní kariéry v zápasech pomohli (M. Kadlec, T. Hrubý, A. Stránský, F. Mičan, M. Volf, M. Hladík, O. Žurovec, V. Svoboda).

Děkuji samozřejmě všem hráčům týmu Ledenic za tuto skvělou sezonu – obrana – Marek Dudáček, Matěj Bednář, Jirka Kubec, Václav Babka, Filip Havrda, Ondřej Švarc, záloha – Tomáš Maxa, Martin Pytlík,  Pavel Trnka, Jakub Čermák, Tobiáš Čouza, Milan Bicera, útok-  Václav Hinterhölz,  Jan Fencl, Lukáš Winkler, Marek Michner, branka – Matyáš Cempírek, Ondřej Strouha.

Velký dík patří i Františkovi Švaňovi za jeho skvělou práci pro celý náš tým i ledenický fotbal. Děkuji také i Pepovi Maříkovi za jeho práci i za to, že je i po ukončení své aktivní kariéry ochoten zavázat kopačky, obléct dres a pomoci v zápase. Se svými díky nesmím zapomenout ani na svou manželku, která se mnou snáší týden co týden, den co den všechny ty peripetie a všechno vydrží. A i přes to všechno je stále naší věrnou fanynkou. I všem ostatním fanouškům patří můj dík. (pv)

Dorost – hlavní trenér: Petr Salák, asistent: Michal Heřman
Soutěž: Okresní přebor

Asi by bylo nasnadě hodnotit sezonu určitou řečí čísel, faktů a statistik. Ale já bych se rád ohlédl tak nějak jinak. Jistě mě těší, že po fotbalové stránce to nebylo úplně špatné. Ovšem daleko větší radost mám z toho, jak kluci přistoupili, nejenom, k této sezoně po stránce lidské, kamarádské, fotbalové, ale především charakterové. Vždy jsem se snažil o to, aby tady vyrostla parta kluků, pokud možno, z místních poměrů. Ovšem jak šel čas a náročnost soutěží, tak jsme poznávali, že pouze z vlastních zdrojů to nepůjde. Proto k nám přišli kluci i z Českých Budějovic. Přišli sami od sebe, do klubu bez výrazných fotbalových ambicí a úspěchů (co se týče dorostu). Prostě k nám chtěli. To je jev, který by mne ani ve snu nenapadl. Zapadli do mančaftu jako by tu byli léta. Paráda. Klobouk dolů. Bral jsem to jako takový malý nepatrný úspěch naší práce. Je jasné, že všechno nebylo po celou dobu zalité sluncem. Myslím si, že to snad ani nejde… Ovšem i přes určitou sérii porážek, nemálokrát i větším rozdílem branek, někdy i slabší fotbalovou formu se kluci vždy chovali tak, že jsem byl na ně patřičně hrdý. A to platí i s respektem k rozhodčím, soupeřů a divákům. To byl faktor, proč mne tato práce s nimi pořád naplňovala a bavila.

Ovšem události posledních týdnů mne tak nějak utvrdily v tom, že jsem byl nucen sundat růžové brýle a přenechat žezlo někomu jinému. Nebudu a ani nechci se již vyjadřovat k tomu, co mne k tomuto rozhodnutí vedlo. Klukům jsem to oznámil, a to, myslím, stačí. Naopak si myslím, že by to mohlo být ku prospěchu věci. Mnohým lidem spojeným s fotbalovým děním se třeba uleví až zjistí, že už u lajny dorostu nestojí a neřve Salák.

Chtěl bych moc a moc poděkovat rodičům, kteří kluky celá ta léta podporovali, vozili na tréninky, zápasy. Ale především vyseknout neskutečnou poklonu všem klukům z mančaftu. Pánové, bylo mi velikou ctí vás trénovat. Jste borci. (ps)

Starší žáci – hlavní trenér: Martin Štěch
Soutěž: Okresní přebor

Starší žáci odehráli 22 soutěžních utkání plus jedno pohárové s bilancí dvou výher, dvou remíz a 19 proher. Celkové skóre bylo 35:196. Z důvodu věkové skladby hráčů mládeže ve Slavoji jsme vstoupili s mladšími žáky do soutěže starších žáků. V každém utkání jsme čelili výškové i silové převaze soupeře.

Během podzimní části si hráči postupně zvykli na větší rozměr hřiště i fyzickou převahu soupeře a na jaře se již dokázali svým soupeřům herně vyrovnat. Jarní výkony hráčů byly opravdu vynikající a novou sezonu vyhlížím s velkým optimismem, protože se síly se soupeři vyrovnají a zkušenost z předchozí sezóny byla ideální příprava.

Kádr v sezoně tvořili Markéta Papoušková, Matěj Papoušek, Štěpán Fuka, Jan Bicera, Nicolas Čech, Karel Musil, Ondřej Štěch, Tomáš Fencl, Míla Uhlíř, David Prokop, Radek Briš, Fanda Průka, Ondřej Chadima, Lukáš Pejša, Honza Šlehovr a Sebastián Mckeon.

Do nové sezony již nenastoupí Sebastián McKeon z důvodu změny bydliště a také nás opouští Markéta Papoušková, která přestupuje do SK Dynamo České Budějovice, což je nejen individuální úspěch Markéty, ale i ledenického fotbalu a důkaz, že práce s mládeží má smysl.

Jediná Markéta odehrála z kádru všech 23 utkání v podstatě bez vystřídání – úžasný výkon a po právu si ji do Dynama vybrali. Přejme oběma mnoho úspěchů, jak ve sportovním, tak i v osobním životě.

Děkuji všem hráčům za partu a za to, že je fotbal baví. Děkuji také rodičům za výbornou fanouškovskou podporu. (mš)

Mladší žáci – hlavní trenér: Stanislav Brůha, asistent: Pavel Krofika
Soutěž: Okresní soutěž

Druhou polovinu fotbalové sezony jsme začali pečlivou zimní přípravou. Úterky jsme trávili na ledenickém fotbalovém hřišti (pokud přálo počasí), čtvrtky jsme jezdili do Borovan na UMT a neděle jsme využívali sokolovnu. Tréninky byly rozdělené, abychom si užili zimního počasí, zlepšili fyzičku a techniku s balonem. Úterní tréninky jsme blbli na sněhu nebo lehce trénovali na ledenické UMT. Ve čtvrtek jsme celý trénink pracovali s balonem, učili se přihrávat a vůbec zlepšit pohyb a orientaci na hřišti. V neděli jsme si dávali do těla při kruhových trénincích, běhání po schodech a různých soutěžních disciplínách.

Jaro jsme začali mistrovským zápasem ve Srubci, který zakončil první polovinu soutěže na druhém místě a my na posledním. Do zápasu jsme vstoupili aktivně a první polovinu jsme vyhráli 0:7. Na klucích bylo vidět nadšení a radost ze hry. Tím šla ovšem koncentrace a taktika okamžitě stranou a všichni se snažili dát gól. Druhý poločas jsme nakonec také zvládli a celé utkání zvítězili 2:12. Tím jsme jim oplatili porážku z prvního střetnutí. Nutno podotknout, že Srubečtí zápas podcenili. Na některých hráčích bylo vidět, že teprve sbírají zápasové zkušenosti. Další zápasy se hráli většinou na hřištích soupeřů. Zde už jsme nebyli úspěšní a do konce sezóny jsme nepoznali chuť vítězství. Zde jen musím upozornit na jeden důležitý fakt. Ať jsme hráli s první Včelnou, nebo výborně hrajícími Borovany, tak první poločas byl vždy výsledkově vyrovnaný. Bohužel jsme nejvíce gólů inkasovali v druhém poločase. S Novými Hrady jsme dokonce po poločase vedli 4:1. Zápas jsme nakonec po individuálních chybách a nekoncentrovanosti prohráli 5:8. To budeme muset do příštího roku zlepšit. Už jen proto, že přecházíme do starší kategorie, kde už nebudeme hrát 5+1 ale 7+1, pískat bude regulérní rozhodčí, a hlavně se nám hrací plocha zvětší na celou polovinu normálního hřiště.

Ročník 2023/2024 odstartujeme přípravou v Ledenicích začátkem srpna. Trénovat budeme 2x až 3x týdně a před mistrovskou sezonou sehrajeme i nějaká přátelská utkání. Tímto bych chtěl popřát dětem, rodičům a všem přátelům, ať si užijí krásné prázdniny. (sb)

Mladší přípravka – hlavní trenér: Michal Heřman, asistenti: Tomáš Kutta, Petr Sluka
Soutěž: Okresní přebor

Hodnocení sezony 2022/2023 mohu rozdělit do několika částí. Ještě, než se ale do toho pustím, chci poděkovat několika lidem. Předně jde o rodinu, dále o Tomáše Kuttu a Petra Sluku, kteří mi po celý rok byli pravou rukou. Dále děkuji i Mírovi Strouhovi za pískání zápasů a Petrovi Salákovi za výpomoc při zápasech. Poděkování dále patří i správci areálu Karlu Havelkovi a poslední poděkování si zaslouží samotní kluci a rodiče. Bez jejich synergie by to nešlo dělat…

Co se týče týmu mladší přípravky (ročník 2014 a 2015), tak sezonu jsme zahájili bez servítek katastrofálně. Starší kluky jsme převzali po covidové době v dezolátním tréninkovém stavu a trvalo nám půl roku, než jsme je dokázali nastartovat. Z toho pramenily tvrdé podzimní debakly, špatná tréninková morálka a celkově jsme museli kluky naučit, co je to soudržnost, jak má fungovat tým, parta a dostat do nich fotbalové myšlení.

Výkony navíc hodně ovlivnilo i zranění. Kluci měli velkou smůlu a během sezony jsme postupně přišli o tři důležité články kvůli zlomeninám, což jsem ještě během jedné sezony nezažil.

Po kvalitní zimní přípravě jsme měli naopak nadstandardní jaro. Kromě prvního utkání v Mokrém jsme v žádném zápase nepropadli. Kluci předváděli výkony v rámci svých možností a do zápasů dostali většinu prvků z tréninku. Odměnou jim byl závěr sezony. V nadstavbové části vyhráli všechny čtyři zápasy a díky tomu i tzv. Porcelánovou skupinu Okresního přeboru. Ve finále s Dolním Bukovskem vyhráli jak doma, tak i na hřišti soupeře po velké sportovní bitvě 6:5. I díky tomu si kluci závěr sezony patřičně užili.

Klukům pomohlo i několik teambuildingových akcí, jako akce s přespáním nebo zavádění hráčů A-týmu do zápasu, které se povedly a měly velkou odezvu. A troufnu si tvrdit, že dorazový ročník jsme za celý rok připravili na přechod do vyšší kategorie víc než dobře. Budu je i nadále sledovat a fandit jim. (mh)

Soupiska 2014: Martin Čudek, Teodor Fencl, David Hruška, Štěpán Salva, Václav Strouha, Miroslav Zajíček

Soupiska 2015: Jindřich Feitl, Matyáš Kesl, Patrik Majer, Robin Šťastný

Předpřípravka – hlavní trenér: Michal Heřman, asistenti: Tomáš Kutta, Petr Sluka
Soutěž: bez soutěže, přípravné zápasy a turnaje

U předpřípravky (2016, 2017, 2018) jsme se před sezonou rozhodli, že ji zapojíme z velké části do kategorie mladší přípravky. Bylo to z důvodu, aby tento ročník získával co nejvíc zkušeností proti starším hráčům s výhledem na další sezonu. Pro kluky šlo místy o velmi těžkou roli, v některých momentech to možná na podzim bylo i trochu kontraproduktivní, jelikož na velkém hřišti a proti až o tři roky starším hráčům se někteří ztráceli. Za vizí a naší trenérskou koncepcí jsme si ale stáli a na jaře to již bylo výrazně lepší.

Kromě nasazování do vyšší kategorie odehrála předpřípravka i několik přípravných zápasů nebo turnajů. Děkujeme soupeřům, kteří se s námi chtěli ochotně během roku potkávat (Třeboň, Slavia České Budějovice nebo Borovany). V Ledenicích jsme pro předpřípravku na jaře uspořádali velmi úspěšný turnaj Liga malých mistrů, který budeme chtít ještě jednou zopakovat. Největším úspěchem této kategorie bylo vítězství na kvalitně obsazeném turnaji ve Větrovech.

Po analýze celého roku jsme se v trenérském týmu rozhodli, že kategorii předpřípravky od nové sezony neobsadíme a celý tým přesuneme od nové sezony natrvalo do kategorie mladší přípravky, jelikož kluci několikrát ukázali, že fotbalově, fyzicky i psychicky jsou už na slušné úrovni. (mh)

Soupiska 2016: Sebastián Borovka, Matyáš Čížkovský, Lukáš Fríd, Dominik Heřman, David Kouba, Matěj Kučera, Marek Lipták, Matyáš Šimek. Během roku skončili: Tereza Prokopová, Jakub Svoboda a Vojtěch Votruba.

Soupiska 2017 a 2018: David Pejša, Jakub Kučera

Slavojácká fotbalová školička – hlavní trenér: Zdeněk Vitoušek, asistent: František Benhák
Soutěž: bez soutěže

V pondělí 19. června jsme s našimi benjamínky ukončili první sezonu společného fungování dokopnou. Než se tak stalo, scházeli jsme se každé pondělí. V zimních měsících to bylo v naší tělocvičně a pokud nám to počasí dovolilo, trénovali jsme venku. Scházeli jsme se v hojném počtu a kluci se pomalu učili základům fotbalu. Bude to chvilku trvat, než se jim dostanou základy fotbalu pod kůži, ale od toho se přeci scházíme na hřišti, což budeme praktikovat i v následující sezoně 2023/24, kterou odstartujeme začátkem září, až si všichni užijeme prázdnin. Přejeme společně s Fandou Benháků pěkné vysvědčení, mnoho prázdninových zážitků a na začátku nového školního roku se na všechny těšíme. (zv)

Pro TJ Slavoj Ledenice vytvořil Imrich Hrabovský © 2022